Gry biznesowe symulacyjne

Warunki biznesowe

Gry biznesowe symulacyjne pozwalają uczestnikom przećwiczyć swoje umiejętności biznesowe w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych w rynkowym konkurencyjnym środowisku.

Team-building

Atmosfera gry jest dobrym sposobem na zbudowanie lepszej współpracy w zespole, ponieważ uczestnicy muszą wypracować wspólną strategię i podejmować decyzję w każdej rundzie.

Zaangażowanie

Możliwość, by każdy z pracowników mógł poczuć się odpowiedzialnym za wynik i wziąć udział w budowaniu strategii oraz reakcji na wyzwania rynkowe.

Przebieg gry

Gra zaczyna się od podziału uczestników na zespoły i prezentacji z wprowadzeniem do zasad i opisu wirtualnego rynku na którym będą działać nowo stworzone firmy. Ten rynek jest konkurencyjny ze swoimi zasadami, scenariuszem rozwoju i wydarzeniami. Głównym celem gry jest efektywne zarządzanie swoją wirtualną firmą by szybko reagować na zmiany rynku, złapać aktualne tendencję i na końcu mieć najlepsze wyniki finansowe.
Standardowa wersja gry składa się z zarządzania takimi parametrami jak:

  • Inwestycje w sprzęt produkcyjny
  • Planowanie rocznych wolumenów produkcji towarów
  • Planowanie wydatków marketingowych (reklama, branding)
  • Zakupy surowców dla produkcji
  • Zarządzanie polityką cenową
  • Inwestycję w innowacje
Gra standardowo trwa 3-5 rund. Po każdej rundzie zespół dostaje podstawowe wyniki efektywności firmy, sprawozdanie finansowe oraz wiadomości rynkowe. Te dane muszą być przeanalizowane przez graczy, i dalej podjęte decyzje o działalności firmy na kolejny rok (rundę). Wszystkie decyzje znów zostają opracowane przez program biorąc pod uwagę działania konkurentów i zachowania konsumentów.
W grze istnieją towar masowy ( commodity) i towar ekskluzywny ( premium). Oczywiście konsument będzie w różny sposób reagować na ilość podaży, marketing i konkurencję w segmencie, co będzie miało wpływ na elastyczność popytu i ceny. Więc każdy zespół będzie mógł sam się wyznaczyć ze strategią rozwoju:
  • Inwestować w duże ilości produkcji
  • Skupić się na produkcji towarów premium
  • Ostrożnie się zachowywać utrzymując stały zysk
Na końcu zostaną prezentowane wyniki razem z wykresami i porównaniem skuteczności zespołów we wszystkich rundach.
Na zamówienie możemy dopracować grę do potrzeb klienta imitując działanie pewnych indywidualnych aspektów codziennej pracy firmy.